5 pomysłów na ozdabianie kul styropianowych

Kula styropianowa to przedmiot o wielkim potencjale kreatywnym. Najbardziej oczywiste jest przeobrażenie jej w bombkę choinkową lub uniwersalną kulę ozdobną. Można to zrobić na wiele sposobów – przy użyciu najprostszych narzędzi i z wykorzystaniem powszechnie dostępnych materiałów. Wybraliśmy pięć sposobów zdobienia kul styropianowych, które są proste w wykonaniu, a jednocześnie bardzo efektowne.

Tradycyjne bombki choinkowe łatwo ulegają uszkodzeniom: wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, aby zniszczyć kruche szkło. Jeżeli do wykonania bombek wykorzystasz kule styropianowe, to stworzysz nietłukące się ozdoby, które posłużą przez wiele sezonów.

Propozycje zdobienia kul styropianowych

Do wykonania bombek doskonale nadają się zarówno małe, jak i duże kule styropianowe. Wszystkie nowe techniki zdobnicze najlepiej sprawdzać na małych kulach: w przypadku niepowodzenia straty czasu i materiałów będą mniejsze. Oto 5 sprawdzonych sposobów na przygotowanie bombek choinkowych z kul styropianowych:

  • bombka z cekinami – do wykonania potrzebne będą cekiny i krótkie szpilki, mogą być z ozdobną główką (np. zakończone plastikową perełką): wystarczy przymocować cekiny szpilkami w taki sposób, aby szczelnie pokryły powierzchnię styropianowej kuli – elegancko prezentują się jednokolorowe cekiny z kontrastowo dobranymi główkami szpilek,
  • bombka karczochowa – do ozdabiania metodą karczochową potrzebne są szpilki i wstążka satynowa o szerokości około 25 mm: odcinki wstążki złóż w trójkąty i przymocuj szpilkami do styropianu w układzie przypominającym rybią łuskę – bombkę można dodatkowo upiększyć kokardą, cekinami lub drobnymi kryształkami szkła,
  • bombka brokatowa – najszybsza w wykonaniu bombka: pokrytą klejem kulę styropianową wystarczy posypać połyskliwym brokatem: świetnie prezentują się bombki ozdabiane jednolicie na złoto lub na srebrno – kulę można pomalować farbą akrylową, a potem aplikować klej tylko na wybrane miejsca na powierzchni bombki, dzięki czemu brokat stworzy wzór reliefowy,
  • bombka makaronowa, kawowa, fasolowa – makaronowe kolanka, muszelki czy kokardki wystarczy pomalować farbą na odpowiedni kolor, a następnie przykleić na styropian i całość jeszcze raz pomalować farbą w sprayu – w podobny sposób można instalować na styropianie ziarna kawy, fasoli, plasterki suszonych owoców cytrusowych i wiele innych dekoracji naturalnego pochodzenia,
  • bombka owijana sznurkiem lub koronką – wystarczy najtańszy sznurek konopny, klej i farba, aby stworzyć piękną bombkę: należy pokryć klejem kulę i owinąć ją spiralnie sznurkiem, a następnie pomalować i dodatkowo ozdobić konturówką (perełki i reliefy w płynie) – piękne bombki można stworzyć przy użyciu starych koronek, które po przymocowaniu do styropianu i pomalowaniu np. białą, metaliczną czy brokatową farbą w sprayu, wyglądają naprawdę elegancko i stylowo.

Tak przygotowane bombki wymagają już tylko zainstalowania zawieszek: z kawałka drutu można zrobić sprężynkę, wkręcić ja w bombkę i przywiązać tasiemkę lub nitkę. Najszybsze w użyciu są specjalne wkręcane zawieszki do styropianu. Jeżeli zrezygnujesz z zawieszek, to bombki staną się kulami ozdobnymi, których można użyć do dekoracji stołów, zawiesić na ścianie czy pod sufitem. Możesz też stworzyć niebanalną ozdobę, jeżeli umieścisz kule na szklanej paterze lub zamkniesz w wielkim słoju szklanym.

Jak przygotować powierzchnię styropianu do klejenia i malowania?

Przed przystąpieniem do ozdabiania kuli, warto przygotować powierzchnię styropianu. Jak to zrobić, wyjaśnia doradca klienta reprezentujący internetowy Sklep Plastyczny 24– Kształtkę styropianową należy przeszlifować drobnym papierem ściernym, aby usunąć nierówności i zmatowić powierzchnię. Kolejną czynnością jest gruntowanie: można do tego celu użyć specjalnego podkładu do styropianu, malarskiego gesso lub rozcieńczonej wodą farby akrylowej. Po wyschnięciu preparatu powstanie lekko chropowate podłoże o podwyższonej przyczepności dla farb i klejów. Gruntowanie nie jest konieczne do zdobienia kul styropianowych z użyciem szpilek.

Należy pamiętać, że do klejenia i malowania styropianu można używać tylko preparatów wodnych. Kleje, lakiery i farby rozpuszczalnikowe niszczą styropian. Nie jest on też odporny na wysokie temperatury, dlatego nie można użyć do mocowania ozdób kleju na gorąco.