Czy posiadanie karty kredytowej i korzystanie z niej obniża moją zdolność kredytową?

Karta kredytowa to produkt finansowy pozwalający na skorzystanie z dodatkowych środków banku, w ramach określonego limitu. Należy go regularnie spłacać, by uniknąć odsetek. Ten produkt bankowy alternatywny w stosunku do kredytu budzi jednak czasem pewne wątpliwości.

Wiele osób, które chcą skorzystać z karty kredytowej, zastanawia się często, czy nie spowoduje ona obniżenia zdolności kredytowej. Sprawdźmy zatem, jak to wygląda w praktyce.

Karta kredytowa a zdolność kredytowa – co warto wiedzieć?

Karty kredytowe to wygodny sposób na to, by zapewnić sobie dodatkową gotówkę. Musimy jednak mieć na uwadze to, że stanowią dodatkowe zobowiązanie w stosunku do banku. Jeśli myślimy zatem w najbliższym czasie o kredycie gotówkowym lub hipotecznym, powinniśmy rozpatrzyć to, czy i w jakiej kwocie limitu kredytowego opłaca nam się korzystać z takiej oferty. Jak bank wylicza zdolność kredytową w takim przypadku? Przede wszystkim bierze on pod uwagę to, że limity kredytowe określone na takich kartach mają bezpośredni wpływ na to, jakie obciążenia w skali jednego miesiąca mają gospodarstwa domowe. Najczęściej jest ona pomniejszana o 2,5-5% limitu określonego na karcie kredytowej. Jak to wygląda zatem w praktyce? Przykładowo, jeśli limit kredytowy na naszej karcie wynosi 5000 zł, nasza zdolność kredytowa zostaje obniżona o kwotę średnio 125-250 złotych. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę związane z taką kartą kredytową korzyści, a jest ich znacznie więcej, niż często sobie to wyobrażamy.

Karta kredytowa – podstawowe korzyści

Podstawową korzyścią, związaną z kartą kredytową, jest dostęp do dodatkowych środków, które będą dla nas pomocne, jeśli będziemy mieli do czynienia ze zwiększonymi wydatkami, a także wtedy, gdy trafimy na doskonałą okazję zakupową i nie będziemy mogli skorzystać z naszych oszczędności. Musimy jedynie pamiętać o spłacie takich zakupów w okresie bezodsetkowym, wynoszącym zwykle od 40 do 60 dni. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów. Jeśli jednak nie jest możliwe, to nie musimy się martwić o konsekwencje. Część kart kredytowych pozwala bowiem na spłatę zaciągniętych nią przez nas zobowiązań ratalnie, przy korzystnym oprocentowaniu.

Jaką kartę kredytową warto wybrać?

Poszukując idealnej karty kredytowej, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na dostępny limit, opłaty i oprocentowanie, okres bezodsetkowy oraz możliwość spłaty naszych zobowiązań w ratach. Równie ważne jest to, jakie dodatkowe korzyści proponuje bank z tytułu korzystania z karty. Może ona bowiem wpłynąć na niektóre z naszych wydatków przez atrakcyjne zniżki lub nawet zwolnienia z opłat. Te wszystkie oczekiwania spełnia VISA TurboKARTA proponowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Ten produkt bankowy z okresem bezodsetkowym wynoszącym aż 54 dni i dostępem do spłaty ratalnej pozwala bowiem na uzyskanie aż 360 złotych (30 zł miesięcznie) łącznego zwrotu za wybrane zakupy – np. do 5% w myjniach samochodowych, 3% w restauracjach, pubach i kawiarniach, czy też 1% za paliwo i inne zakupy na stacjach paliw. Wśród profitów za korzystania z VISA TurboKARTY znajdziemy także bezpłatny pakiet car assistance. Co więcej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ze względu na wysoką inflację, Santander Consumer Bank oferuje dodatkowe promocje. W ramach indywidualnych zaproszeń, korzystając z takiego produktu jak VISA TurboKARTA, możemy zyskać łącznie nawet 60 złotych premii za regularne zakupy w sklepach spożywczych czy też 50 złotych premii za wykonanie co najmniej 5 transakcji kartą na łączną kwotę minimum 500 złotych.

Źródła:

https://mojafirma.infor.pl/kredyty/3051713,W-jakim-stopniu-karta-kredytowa-obniza-nasza-zdolnosc-kredytowa.html
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1