Czym powinny się charakteryzować idealne okna dachowe?

Okna dachowe to idealny sposób na rozświetlenie poddasza. Stosuje się je w połaciach dachowych o różnym kącie nachylenia. Muszą być nie tylko estetyczne, lecz także funkcjonalne. Obecnie na rynku dostępne są różne modele, dlatego przed zakupem konkretnego produktu, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się dobrzej klasy okna połaciowe.

Z jakich materiałów wykonuje się okna dachowe?

Poszukując idealnych okien, pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy, to materiał, z jakiego są wykonane. I faktycznie ten element odgrywa ogromną rolę w kwestii trwałości produktów. Tworzywo musi wyróżniać się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Powinno dobrze reagować na spore wahania temperatur w ciągu dnia, które w Polsce zdarzają się dość często. Okna dachowe są narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych. W związku z tym do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa, które nie tracą koloru pod wpływem promieniowania UV.

Wady i zalety drewnianych okien dachowych

Drewno to naturalny materiał wyróżniający się bardzo eleganckim wyglądem, dlatego wiele osób ceni go ze względu na prezencję. Fachowcy podkreślają, że atutem drewna jest jego sztywność. To właśnie ta cecha sprawia, że okna stanowią bardzo dobrą izolację przed zimnem oraz hałasem. Dodatkowo można zdecydować się na wybór szyb przeciwsłonecznych, refleksyjnych lub energooszczędnych. Okna dachowe muszą być przede wszystkim szczelne. W przeciwnym razie ciepło będzie uciekało z pomieszczeń, a do budynku dostanie się wilgoć.

Drewno charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Dobrze zaimpregnowany materiał może przetrwać nawet 50 lat. Dużą zaletą jest także możliwość stylizacji drewna. Lakiery muszą być przede wszystkim wodoodporne. W sklepach dostępne są modele w niezwykle szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można bez problemów dopasować okna do pokrycia dachowego. Do wad drewnianych okien połaciowych można zaliczyć stosunkowo wysoką cenę oraz konieczność konserwacji tworzywa.

Wady i zalety plastikowych okien dachowych

Tańszym odpowiednikiem drewnianych produktów są okna plastikowe. Myśląc o tym tworzywie sztucznym, pojawia się obraz typowych białych ram. Warto pamiętać, że dachowe okna z plastiku można pokryć dowolną okleiną. W ten sposób uzyskujemy różnorodne faktury oraz kolory. Plastik nie jest aż wytrzymały jak drewno, jednak nie wymaga aż takich poważnych zabiegów konserwacyjnych.

Tak samo jak w przypadku innych tworzyw, również przy oknach dachowych mamy do czynienia z produktami rozmaitej jakości. Dlatego poszukując idealnych modeli do oświetlenia poddasza, należy sprawdzić renomę danej marki. Podpowiedzią powinny być opinie innych osób, które zamontowały konkretny towar.

Co powinno wyróżniać okna dachowe najwyższej klasy?

Wybór okien połaciowych może być utrudniony ze względu na dużą różnorodność produktową. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w sprzedaży pokryć dachowych oraz akcesoriów wykończeniowych podpowiadają, co powinno przekonać nas do zakupu konkretnego artykułu:

Okna dachowe muszą być szczelne. To jest najważniejsza cecha prawidłowo wykonanych okien połaciowych. Ich zadanie to nie tylko dostarczanie światła, lecz także ochrona przed przenikaniem wilgoci. Dlatego to właśnie ten czynnik powinien determinować decyzję w sprawie inwestycji w konkretną markę. Wytrzymałe okna dachowe ochronią domowników przed porywistymi wiatrami czy obfitymi deszczami.

Funkcjonalność

Kolejny równie ważny element to funkcjonalność okien. Produkty te mogą otwierać się w różny sposób. Na rynku dostępne są modele obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe, wysokoosiowe, kolankowe bądź balkonowe. Wybór konkretnego produktu dyktuje przede wszystkim kształt i kąt nachylenia połaci dachowych. W tym wypadku najlepiej zdać się na opinię specjalisty. Architekci doskonale wiedzą, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń na poddaszu. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach zastosowanie okien uchylnych może znacznie ograniczać przestrzeń. Dlatego przed zakupem warto skonsultować się z fachowcami.