Czym są i do czego służą ozonatory?

Ozon to gaz składający się z trzech atomów tlenu, który naturalnie występuje w stratosferze i tworzy w niej warstwę ozonową. Chroni naszą planetę przed destruktywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego docierającego do niej ze Słońca. Bez tej delikatnej osłony życie na Ziemi nie mogłoby się rozwijać. Ozon wykazuje sile działanie bakteriobójcze i aseptyczne, dlatego jest wykorzystywany do uzdatniania wody oraz do oczyszczania powietrza. Ozonatory to urządzenia generujące ozon, dzięki którym powietrze wewnątrz budynków staje się czyste i świeże.

Jak jest zbudowany i jak działa ozonator?

Ozonatory to urządzenia, które wytwarzają ozon. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Sercem każdego ozonatora jest generator wysokiego napięcia oraz elektrody umieszczone wewnątrz urządzenia. Dochodzi na nich do bezdźwięcznych wyładowań koronowych. Kiedy w obszar takiego wyładowania dostanie się cząsteczka tlenu, zostaje rozbita na dwa tleny jednoatomowe. Gdy takie jednoatomowe cząsteczki tlenu oddalą się z obszaru wyładowań, natychmiast łączą się z klasycznymi dwuatomowymi cząsteczkami tlenu, tworząc z nimi trzyatomową cząsteczkę tzw. tritlen, czyli innymi słowy – ozon. Następnie gaz ten jest równomiernie rozprowadzany w pomieszczeniu przez wentylator znajdujący się w urządzeniu.

Generowany w ten sposób ozon dociera we wszystkie miejsca wewnątrz pomieszczenia, nawet te trudnodostępne i zabija mikroorganizmy unoszące się w powietrzu. Działanie tego gazu jest toksyczne, dlatego doskonale sprawdza się w roli dezynfektanta. Jego właściwości aseptyczne są o wiele silniejsze od chloru. Dzięki niemu powietrze wewnątrz domu jest wolne od bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i roztoczy. Dodatkowo zabezpiecza pomieszczenia przed inwazją różnych insektów takich jak np.: pluskwy, mrówki faraona, mole czy karaluchy.

Jak używać ozonatora?

Aby korzystanie z dobrodziejstw ozonatora było bezpieczne dla wszystkich domowników (zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych), należy pamiętać, że kiedy jest on włączony, nie można przebywać w dezynfekowanym pomieszczeniu. Ozon jest bowiem gazem toksycznym, a podczas dezynfekcji jego stężenie w powietrzu jest zbyt wysokie, żeby móc w tym miejscu bezpiecznie funkcjonować. Na szczęście ozon jest gazem nietrwałym, co oznacza, że po upływie około pół godziny od zakończenia jego generowania dochodzi do jego połowicznego rozpadu, na skutek czego stężenie ozonu spada do odpowiedniej wysokości. W tym momencie lampka sygnalizacyjna znajdująca się na urządzeniu gaśnie.

Żeby dezynfekcja była skuteczna, należy przeznaczyć na ten zabieg odpowiedni czas, który jest ściśle określony w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia i zależy od metrażu pomieszczenia. Przed rozpoczęciem dezynfekcji trzeba nastawić na ozonatorze timer. Po upływie wyznaczonego czasu urządzenie samo się wyłączy. Zakończenie zabiegu oznacza, że ozonator nie wytwarza już ozonu, jednak zanim domownicy i ich pupile wrócą do zdezynfekowanego wnętrza, należy odczekać około dwóch godziny (mniej więcej tyle czasu zajmuje ozonowi samoistny rozpad do postaci dwuatomowego tlenu, którym oddychamy) albo intensywnie przewietrzyć pomieszczenie przez około 20 minut.

Dlaczego warto mieć ozonator w swoim domu?

• Zastosowanie ozonatorów, których sprzedażą zajmuje się m.in. firma Klimawent, pozwala pozbyć się z powietrza oraz powierzchni różnych przedmiotów niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia wirusów, bakterii oraz grzybów.

• Ozon jest o wiele skuteczniejszym dezynfektorem od powszechnie znanego chloru.

• Powietrze po ozonowaniu jest świeże, czyste i pozbawione nieprzyjemnych zapachów.

• Dzięki ozonowaniu można pozbyć się z wnętrz domu wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów i drobnoustrojów bez konieczności stosowania agresywnej, toksycznej i nieekologicznej chemii.

• Regularne używanie ozonatora ułatwia oddychanie, dlatego jest on szczególnie polecany alergikom, osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia układu oddechowego, małym dzieciom oraz osobom w podeszłym wieku.