Dlaczego warto jest przyzwyczajać małe dzieci do książek? Jak to zrobić?

Czytanie dziecku książek to jedna z najczęściej wybieranych przez rodziców form wspólnego spędzania czasu. Książki czytamy dziecku do snu, w celu uspokojenia malucha w trakcie dnia lub po prostu dla rozrywki. Czytanie dziecku, a później z dzieckiem książek jest bardzo ważne i może mieć na nie naprawdę duży wpływ. W artykule tłumaczymy, dlaczego już od małego warto jest przyzwyczajać dziecko do książek, jakie to będzie mogło mieć skutki w przyszłości oraz w jaki sposób najlepiej jest to zrobić.

Dlaczego warto jest czytać dziecku?

Czytanie małemu dziecku książek ma wiele zalet. Między innymi wpływa na szybszy rozwój malucha. Spędzenie z dzieckiem nawet 20 minut dziennie na czytaniu na początku sprawia, że będzie się ono mogło szybciej nauczyć mówić i słuchać, a później, że tak samo szybko nauczy się też zasad pisania i czytania, także ze zrozumieniem. Na początku oczywiście najczęściej czyta się dziecku do snu, po to, żeby je uspokoić i pomóc mu szybciej zasnąć. Z czasem jednak warto jest próbować sprawić, że dziecko pokocha książki i samo będzie prosiło nas o to, żebyśmy w ciągu dnia znaleźli dla niego czas na przeczytanie mu ulubionej bajki lub innych ciekawych opowieści.

W jaki sposób kształtuje się proces obcowania dziecka z książką?

Małe dziecko samo zaczyna się oswajać z książkami i coraz częściej z nimi obcować w trakcie zabawy. Książeczki dla małych dzieci są dla nich bardzo atrakcyjne, kolorowe i wykonane z różnych materiałów. Takie książeczki dziecko traktuje więc bardziej jak zabawki. Pomimo to jest także bardzo ważne, ponieważ jednocześnie w trakcie zabawy dziecko uczy się obecności książek w jego życiu. Na początku będzie je wykorzystywał jedynie np. do przestawiania z miejsca na miejsce, ale później zacznie też ją otwierać i oglądać znajdujące się w środku obrazki,  a później jak już podrośnie i nauczy się czytać, także poznawać zawarte w książeczkach opowieści.

Więcej na temat znaczenia obcowania małych dzieci z książkami opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online Forkids.pl:

Dzięki temu, że małe dziecko ma bezpośredni kontakt z książeczkami po rozpoczęciu jego zainteresowania tym, co znajduje się wewnątrz, zaczyna się z nią oswajać, uczy się skupiać uwagę na znajdujących się w niej obrazkach i literkach, a  także ćwiczy swoją pamięć i poznaje lepiej otaczający je świat. Dużą popularnością wśród małych dzieci cieszą się książeczki z kolorowymi obrazkami i z przyciskami, które powodują powstawanie różnych dźwięków.

Jakie znaczenie mają książki dla rozwoju starszego już dziecka?

W czasie, w którym dziecko samemu już może wziąć książkę z półki i najpierw ją oglądać, a po jakimś czasie także zacząć czytać, tak naprawdę zaczyna się dla niego zupełnie nowy okres w życiu. W tym czasie zaczyna już lubić poznawać różne historie i jeżeli rodzicowi uda się doprowadzić do tego, że dziecko zacznie przynajmniej czasami wybierać książki zamiast bajek w telewizji, to będzie naprawdę wspaniale. Częstsze obcowanie z książkami na pewno ułatwi mu bowiem później naukę w szkole.