„Dobre bakterie” w oczyszczalniach ścieków – ich rola i znaczenie

Praca biologicznych oczyszczalni ścieków w dużej mierze opiera się na precyzyjnie zaprojektowanych podzespołach, jednak oczyszczanie bez udziału mikroorganizmów nie byłoby możliwe. Dlatego też bakterie, które znajdują się w zbiornikach, mają tak duże znaczenie podczas wszelkich procesów zachodzących w urządzeniu. W artykule opisujemy, na czym polega ich rola oraz dlaczego tak ważne jest, aby utrzymać ich optymalny poziom.

Rola bakterii w oczyszczalniach ścieków

W zbiornikach biologicznych oczyszczalni ścieków znajdują się bakterie nitryfikacyjne, a sama nitryfikacja jest procesem, podczas którego związki azotowe pod postacią amoniaku zostają przekształcone w azotany. W czasie dalszego oczyszczania, azotany zostają usunięte z wody i przyjmują postać niegroźnego dla środowiska azotu atmosferycznego.

Związki azotowe stanowią szczególne zagrożenie dla organizmów wodnych, przyczyniając się bezpośrednio do ich obumierania. Bakterie znajdujące się w biologicznych oczyszczalniach ścieków efektywnie redukują poziom azotanów, chroniąc tym samym środowisko naturalne.

Jak dbać o odpowiedni poziom bakterii w przydomowych oczyszczalniach?

Bakterie, które znajdują się w zbiornikach oczyszczalni, nieustannie się namnażają. Ponadto obumierające mikroorganizmy zostają zastąpione przez nowe kolonie, które są dostarczane wraz ze ściekami. Mogą pojawić się jednak sytuacje, w których bakterie należy uzupełnić. Ich nadmierne obumieranie może powodować wiele czynników – niekiedy wyjątkowo błahych. Jak mówi specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie, producenta biologicznych oczyszczalni ścieków:

Najczęstszym powodem nadmiernego obumierania bakterii jest stosowanie nieodpowiedniej, silnej chemii, która dostaje się bezpośrednio do oczyszczalni. Jednak przyczyn może być wiele, dlatego warto obserwować pracę urządzenia, a w przypadku pojawienia się nieprawidłowości – takich, jak m.in. unoszenie się brzydkiego zapachu w okolicach oczyszczalni – natychmiastowo zareagować.

Uzupełnianie poziomu mikroorganizmów w oczyszczalni nie jest trudne. Na rynku dostępne są specjalne biopreparaty, które należy wrzucić bezpośrednio do toalety. Świeże bakterie, które są w nich obecne, po dotarciu do zbiornika oczyszczalni wspomogą mikroflorę i rozpoczną procesy namnażania. Warto podkreślić, że preparaty tego typu nie są szkodliwe dla człowieka, umożliwiając tym samym w pełni bezpieczne aplikowanie.

Choć bakterie znajdujące się w przydomowych oczyszczalniach ścieków namnażają się w bardzo szybkim tempie, warto mieć w zapasie choćby jedno opakowanie biopreparatu, który w nagłym wypadku wspomoże działanie mikroorganizmów. Dbanie o prawidłowy poziom mikroflory bakteryjnej w oczyszczalni gwarantuje skuteczne i efektywne działanie urządzenia.