Dokąd zabrać klasę na zieloną szkołę?

Wyjazd na zieloną szkołę to dla wielu uczniów niesamowite przeżycie i cudowne wspomnienia na długie lata. Ważne więc, by wybrać odpowiednie miejsce z ciekawymi atrakcjami, w którym dzieci będą się nie tylko dobrze bawić, ale przy okazji doświadczą i nauczą się czegoś nowego. Gdzie zabrać klasę na zieloną szkołę?

Polskie góry

Zalet wyboru południowych stron naszego kraju jako kierunku na zieloną szkołę jest bardzo wiele. Przede wszystkim to wspaniałe krajobrazy i ogromne możliwości w zakresie zachęcania dzieci do aktywności fizycznej. Wspólne wędrówki po górach w połączeniu ze zdobywaniem szczytów to przygoda, która uczy odpowiedzialności, dostarcza satysfakcji i zacieśnia więzi między uczniami, a dodatkowo jest także okazją do przyswojenia wiedzy przyrodniczej. W górskich regionach można również zapoznać się z tamtejszą kulturą, odwiedzać muzea i liczne atrakcje. W Zakopanem warto zajrzeć choćby na Wielką Krokiew, czyli słynną skocznię narciarską. Na południu Polski bardzo interesującym miejscem, który z pewnością zachwyci uczniów, jest tzw. „Spacer w w chmurach”, czyli zlokalizowany w Sudetach Zachodnich „Sky Walk”. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się niesamowita konstrukcja w postaci 62-metrowej wieży widokowej. Popularny „Spacer w chmurach” to szansa nie tylko na podziwianie pięknego terenu górskiego, ale również okazja do skorzystania z atrakcji o walorach rozrywkowych, sportowych i edukacyjnych. 

Zielona szkoła nad Bałtykiem

Większość dzieci uwielbia morze, dlatego zielona szkoła w nadbałtyckich miejscowościach to z pewnością dobry wybór. Co oferują tamtejsze rejony? Przede wszystkim możliwość spędzania czasu na plaży, odbycia rejsu statkiem czy wejścia na latarnię morską. W niektórych miastach można udać się na molo, po którym spacer również będzie przyjemną atrakcją. Nie można zapominać o nauce – uczniów warto zabrać do muzeów, parków przyrody czy skansenów. W wielu miejscach nad Bałtykiem na dzieci czeka też rozrywka, którą uwielbiają. Przykładem jest np. Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu, Park Dinozaurów w Łebie czy Labirynt w polu kukurydzy we Władysławowie. Nad morzem znajdują się również liczne aquaparki i centra sportowe. 

Wspaniałe Mazury

Wielu Polaków uwielbia spędzać urlop na Mazurach. Region ten to także świetna opcja na zieloną szkołę – można tu spędzać czas na łonie natury, wśród lasów i jezior, poznając tym samym niezwykle bogatą faunę i florę. Uczniowie będą mieli okazję brać udział w licznych zajęciach i warsztatach poszerzających ich wiedzę m.in. z zakresu przyrody, biologii, geografii, historii, kultury i sztuki. Mazury bardzo sprzyjają również aktywności ruchowej. Można tu m.in. pływać w jeziorze, odbyć rejs jachtem, uczestniczyć w spływach kajakowych czy wyprawie z leśnikiem w teren, ucząc się przy okazji podstaw przetrwania w trudnych warunkach. W okolicy czeka na uczniów atrakcja, przypominająca nieco znajdujący się na południu kraju „Spacer w chmurach”. Mowa tu o nieco niższej, ale równie ciekawej wieży widokowej znajdującej się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.