Fakty i mity na temat klimatyzatorów

Nadal możemy spotkać się z wieloma nieprawdziwymi opiniami na temat klimatyzatorów. To zniechęca do montażu klimatyzacji oraz sprawia, że zmagamy się z dyskomfortem, jaki wywołują letnie upały. Dowiedz się, które z opinii na temat klimatyzatorów są prawdziwe i jakie mity zostały już dawno obalone.

Klimatyzacja to rozwiązanie dla bogaczy – MIT

Nowoczesna klimatyzacja nie jest rozwiązaniem jedynie dla osób, które dysponują nadmiarem gotówki. Dobrze dobrane, nowoczesne klimatyzatory to ekonomiczne w eksploatacji urządzenia, na których zakup i montaż może pozwolić sobie każdy z nas.

– Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu przestała być luksusem. Na rynku dostępne są korzystne cenowo i tanie w eksploatacji klimatyzatory, które można dopasować do indywidualnych potrzeb m.in. pod względem funkcjonalności i sposobu montażu – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Klimatyzacja się nie opłaca – MIT

Fakty w tym przypadku mówią same za siebie – klimatyzacja to jak najbardziej opłacalne i konieczne rozwiązanie, bo każdego roku padają kolejne rekordy temperatur. Upały są nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zakup klimatyzatora opłaca się podwójnie, bo zyskujemy w ten sposób komfort termiczny oraz chronimy zdrowie i życie naszych bliskich m.in. seniorów, małych dzieci i osób przewlekle chorych, którym podwyższona temperatura w mieszkaniu szkodzi równie bardzo, jak przebywanie w pełnym słońcu.

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu – MIT, ale…

Klimatyzator, jako urządzenie chłodzące powietrze, nie jest szkodliwy dla zdrowia. Jest jednak jedno, ale… korzystny wpływ na nasze zdrowie mają jedynie odpowiednio czyszczone i systematycznie serwisowane klimatyzatory. Jeżeli zapomnimy o niezbędnym czyszczeniu klimatyzacji, to stanie się ona źródłem szkodliwych grzybów oraz bakterii, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju infekcji m.in. układu oddechowego. Czysta i sprawna klimatyzacja nie zagraża naszemu zdrowiu, jednak to od nas samych zależy, czy korzystanie z klimatyzatora będzie komfortowe i korzystne dla zdrowia.

Klimatyzatory są przyczyną częstych przeziębień – MIT

Odpowiednio ustawiona i umieszczona we właściwym miejscu klimatyzacja nie jest przyczyną przeziębień. Możemy zacząć chorować, gdy w pomieszczeniu będzie panowała bardzo niska temperatura lub klimatyzator nie będzie czyszczony. Dla komfortu termicznego i przeciwdziałania spadkowi odporności – związany jest on nagłą zmianą temperatury otoczenia – najlepiej utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę, która nie sprzyja wychłodzeniu, czyli 18-20 stopni Celsjusza.

Klimatyzacja pomaga ograniczyć ilość alergenów w pomieszczeniach – FAKT

Sprawny, nowoczesny klimatyzator to doskonałe rozwiązanie dla alergików, które pozwala nie tylko na utrzymanie w pomieszczeniu komfortowej temperatury, ale także ograniczenie ilości alergenów w powietrzu. Aby można było cieszyć się czystym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem, trzeba jednak dbać o systematyczne czyszczenie urządzenia i pamiętać o wymianie filtrów.

Klimatyzacja poprawia samopoczucie i zwiększa efektywność pracy – FAKT

Klimatyzacja ma wpływ na nasze samopoczucie oraz efektywność pracy i ogólną wydolność organizmu. Przebywając w nagrzanych pomieszczeniach, szybko odczuwamy znużenie, a także spada wydolność naszego mózgu, co przekłada się na problemy z pamięcią i koncentracją. Upał niekorzystnie wpływa także na nasz układ krążenia, zwiększając m.in. ryzyko zawału. Częstym skutkiem przebywania w nagrzanym mieszkaniu lub biurze są m.in. uporczywe bóle głowy.