Hotelowe savoir-vivre. Jak się zachowywać w trakcie pobytu?

Wynajęcie pokoju hotelowego to dla wielu osób możliwość spędzenia idealnego urlopu. Jednak nawet będąc na wakacjach, nie należy zapominać o najważniejszych zasadach dobrego wychowania. Niektóre błędy w zachowaniu można popełniać zupełnie nieświadomie, a te z kolei są bardzo szybko wybaczane przez obsługę hotelową. Niestety, niektórzy goście często się zapominają. Jak wygląda hotelowe savoir-vivre? Podpowiadamy.

Czym jest savoir-vivre?

Savoir-vivre to zbiór zasad dotyczących odpowiedniego zachowania. Obejmuje ono m.in. wygląd, jak również postawy w miejscu publicznym. Pracownicy takich obiektów, jak Hotel Sleep, podkreślają, że zasady savoir-vivre odnoszą się również do sposobu komunikacji i  zachowania w trakcie urlopu. Warto zaznaczyć, że mogą być one różne, w zależności od kraju, w jakim się znajduje. Zagraniczni goście hotelowi mogą zachowywać się więc nieco inaczej, mając na uwadze własną kulturę. Niezależnie od tego – zasady obowiązują każdego. Dotyczy to nie tylko obsługi, ale również gości. Dlatego warto wiedzieć, jak powinno się zachowywać w hotelu.

Zasady obowiązujące w hotelu

Najważniejszą zasadą dobrego zachowania w hotelu jest być dobrze poinformowanym. Odwiedzając dany hotel, warto znać jego ofertę, aby uniknąć kłopotliwych i zawstydzających sytuacji. Dotyczy to między innymi:

  • ceny,
  • dodatkowych udogodnień,
  • regulaminu,
  • zasad dotyczących meldunku i wymeldowania.

Będąc w hotelu, należy pamiętać, że każdy obiekt przyjmuje standardowe godziny ciszy nocnej. Obowiązują one od 22:00 do 6:00 następnego dnia. W tym czasie warto powstrzymać się od niepotrzebnego hałasowania, gdyż to może przeszkadzać innym gościom.

W hotelowej restauracji czy kawiarni również należy zachować kulturę. Jest to miejsce, z którego korzystają wszyscy goście, dlatego warto mówić półgłosem. Należy powstrzymać się od przynoszenia swojego własnego jedzenia oraz napojów. W tego typu sytuacji można liczyć się z tym, że obsługa zwróci uwagę lub ostatecznie wyprosi daną osobę. Niewskazane jest również wynoszenie jedzenia np. podczas śniadania. Podróżując z dziećmi, należy je pilnować, gdyż psocąc podobnie jak w domu, mogłyby przeszkadzać innym gościom hotelowym.

Kluczową zasadą panującą w każdym hotelu jest całkowity zakaz palenia w pokojach. Osoby, które palą, powinny zgłosić się do obsługi i zapytać o przeznaczone do tego miejsce. W większości obiektów jest to specjalnie wydzielona, odpowiednio wentylowana strefa wewnątrz obiektu lub miejsca na zewnątrz.