Jakie samochody mają stały napęd 4×4?

Napęd to jeden z najważniejszych elementów budowy samochodu. Wpływa na bezpieczeństwo podróżujących oraz na komfort prowadzenia. Większość kierowców uważa, że najlepszy jest napęd 4×4. Jak on działa i jakie samochody są w niego wyposażone? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Co to jest stały napęd 4×4?

Samochód z napędem 4×4 to pojazd, którego moment obrotowy jest przenoszony na każdą oś. Jego działanie zdecydowanie różni się od pojazdów, które są napędzane na przednią lub tylną oś. Za działanie systemu jest odpowiedzialny mechanizm różnicowy, który rozkłada moment obrotowy na każde koło. Co jednak oznacza stały napęd 4×4? Tutaj już musimy się zagłębić w tajniki systemów od różnych producentów.

Wielkie koncerny samochodowe same budują systemy napędzające auta. Jednym z nich jest 4×4, jednak specyfika pracy może różnić się w zależności od pojazdu. Teoretycznie najłatwiejszym mechanizmem jest stały napęd. Jest on również najbardziej ceniony przez kierowców. Polega on na tym, że moment obrotowy na stałe jest równo przenoszony na każde koło. Nie ma różnicy, po jakiej nawierzchni porusza się pojazd. Chcesz kupić takie auto, ale nie masz na to pieniędzy? Przyda Ci się kredyt gotówkowy.

Producenci aut, wprowadzają jednak różne modyfikacje do napędu 4×4. Powszechnym rozwiązaniem jest nierówne rozkładanie mocy. Samochód nadal ma napęd na każdą oś, jednak nie działa on w każdej sytuacji. Powszechnie stosuje się model, w którym auto jest napędzane na przód, a w konkretnych sytuacjach uruchamiana jest również tylna oś. Sposób wyboru aktywacji 4×4 może zależeć od kierowcy lub od systemu sterującego.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w autach elektrycznych. W takich modelach nie stosuje się mechanizmów różnicowych. Za działanie napędu 4×4 są odpowiedzialne specjalne silnik. Jeden odpowiada za napędzanie przedniej, a drugi tylnej osi. Takie rozwiązanie jest zaliczane również jako napęd stały.

Samochody ze stałym napędem 4×4

Z tego typu systemem napędzania najczęściej kojarzone są samochody terenowe. I jest to prawidłowy tok myślenia, ponieważ do jazdy w trudnych warunkach potrzebna jest dobra kontrola trakcji i stabilne rozłożenie mocy. Z napędem 4×4 kojarzy się również Audi i technologia Quattro. Jednym z modeli tego producenta jest SQ8 TDI tiptronic. To pojazd o dużej mocy, sięgającej aż 435 KM. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w trudnych warunkach oraz da wiele radości z jazdy.

Kolejną marką, która mocno się przyłożyła od rozwoju napędu 4×4 jest Subaru. Aktualnie, jednym z ciekawszych aut jest model Forester. To również samochód terenowy, który jednak dobrze radzi sobie też na zwykłych drogach.

Jeśli szukasz auta, które jest trochę mniejsze i nie kosztuje dużo a jest wyposażone w stały napęd 4×4 to możesz wybrać Skodę Octavię Scout. To trochę większe kombi, które dobrze sobie poradzi w trudnych warunkach, ale może też służyć jako duże auto rodzinne. Jego cena również nie jest wygórowana. Jeśli jednak brakuje środków w Twoim budżecie, to zakup umożliwi Ci skorzystanie ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest kredyt gotówkowy.

Dodaj komentarz