Jakie uprawnienia powinien posiadać ekspert kredytowy?

Często osoby planujące ubiegać się o kredyt nie mają w tym temacie zbyt dużej wiedzy, ani doświadczenia. Dlatego też wiele z nich decyduje się skorzystać z pomocy ekspertów kredytowych. Taka współpraca może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedniego specjalistę. Szukasz dobrego eksperta kredytowego? Zastanawiasz się, jakie uprawnienia powinien on posiadać? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się ekspert kredytowy?

Ekspert kredytowy to osoba, która pomaga swoim klientom wybrać i uzyskać kredyt. Dzięki swemu doświadczeniu oraz ogromnej wiedzy, ocenia sytuację finansową klienta, a następnie rekomenduje najlepsze rozwiązania finansowe. Oprócz tego pomaga on w przygotowaniu dokumentacji kredytowej, a także wyjaśnia wszelkie niezrozumiałe zapisy umowy. Ekspert kredytowy to osoba, która zna nie tylko aktualne oferty kredytowe, ale także posiada szeroką wiedzę na temat wszelkich zmian prawnych w tym zakresie. 

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 2017 roku normuje działania zarówno ekspertów, jak i doradców kredytowych. Według niej doradca kredytowy jest zawodem regulowanym. Żeby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu musi posiadać licencję KNF. Dokument mówi także o tym, że osoby, które wynagradzane są przez banki, a nie przez klienta nazywane są ekspertami kredytowymi.

Jakie uprawnienia powinien posiadać ekspert kredytowy?

Żeby ekspert kredytowy mógł dokonywać odpowiedniego rozeznania w ofertach kredytowych i właściwie dbać o finanse klientów, powinien posiadać odpowiednie kompetencje. Właściwe wykształcenie oraz staż pracy to jedne z kluczowych elementów pozwalających dobrze pośredniczyć między klientem a bankiem.

Dobry ekspert kredytowy posiada także odpowiednie certyfikaty, które poświadczają zdobyte kwalifikacje i kompetencje. Potwierdzają one szeroką wiedzę nie tylko z dziedziny finansów i bankowości, ale też zaznajomienie z przepisami prawa. Licencjonowany ekspert kredytowy, jak np. Finansowy Piotr jest w stanie odpowiednio rozpoznać potrzeby swoich klientów. A dzięki temu, że doskonale zna oferty i procedury bankowe, jest w stanie wybrać najbardziej korzystne propozycje kredytowe.

Oczywiście rola eksperta kredytowego nie sprowadza się tylko do przedstawiania ofert kredytowych. Jest on obecny przy klientach podczas całego procesu starania się o kredyt. Ekspert pomaga w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej oraz załatwia część formalności. Dzięki współpracy z ekspertem finansowym klient jest w stanie zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także swój cenny czas.