Kiedy używać taśmy do kinesiotapingu?

Taśmy do kinesiotapingu to plastry, które nakleja się na wybrane fragmenty ciała w celu uśmierzenia dolegliwości bólowych lub zredukowania obrzęków i opuchlizn. Skracają czas rekonwalescencji oraz wydłużają efekty zabiegów fizjoterapeutycznych. Na czym dokładnie polega metoda plastrowania dynamicznego? Jakie są wskazania do stosowania plastrów do tapingu?

Co to jest kinesiotaping?

Plastrowanie dynamiczne to zyskująca na popularności metoda zapobiegania kontuzjom oraz niwelowania dolegliwości bólowych. Jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Działanie kinesio tape polega na oddziaływaniu na tkanki skórne. Plastry nie są nasączane żadnym środkiem farmaceutycznym, a ich działanie opiera się wyłącznie na dostarczaniu bodźców mechanicznych na chorobowo zmienione miejsce. Nie krępują ruchów i umożliwiają dynamiczną pracę skóry. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, tejpy nie powodują alergii i wykonane są z materiału, który pozwala skórze oddychać, zatem ryzyko odparzeń jest znikome.

Plastry do tapingu mogą występować w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze rodzaje plastrów to taśmy bawełniane o gramaturze 160g/m2. Dla osób aktywnych fizycznie oraz sportowców dedykowane są plastry z wiskozy lub nylonu, które są bardziej elastyczne od bawełny. A im wyższa gramatura tkaniny, tym grubszy plaster.

Wskazania do stosowania kinesio tape

Metoda kinesiotapingu jest stosowana wspomagająco przy leczeniu wielu schorzeń, również przewlekłych. Zalecana jest przy rehabilitacji urazów i kontuzji. Plastry nieelastyczne działają na wybrane partie ciała w sposób stabilizujący i tym samym przyspieszają rekonwalescencję. Taśmy mogą także usztywnić staw, zapobiegając jego nadmiernej ruchomością, a więc i kontuzjom. Elastyczne kinesio tape zalecane są natomiast w przypadku wad postawy, zwłaszcza kręgosłupa i klatki piersiowej. Wspomagają również uśmierzanie bólu w dolegliwościach związanych ze zwyrodnieniem stawów. Co więcej, ich działanie polega na usprawnianiu przepływu limfy, dzięki czemu skutecznie redukują obrzęki i opuchliznę, a także siniaki.

Taśmy do tapingu zalecane są także kobietom w ciąży, ponieważ skutecznie niwelują ból kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Pomagają również w leczeniu rwy kulszowej. Kinesio taping jest metodą coraz częściej rekomendowaną przez pediatrów i może być stosowana nawet u niemowląt. Wskazaniami do plastrowania dynamicznego dzieci są słabe mięśnie, wady chodu oraz konieczność korekty postawy.