Kryteria wyboru kliniki stomatologicznej

Wybór odpowiedniej kliniki stomatologicznej, której powierzymy opiekę nad swoim uzębieniem to trudne zadanie. Obecnie na rynku działa bardzo dużo prywatnych klinik stomatologicznych. Jak wybrać tę, w której będziemy pewni, że wszystkie prowadzone działania są takie, jak powinny? W artykule wskazujemy najważniejsze kryteria wyboru kliniki stomatologicznej i pomagamy w wyborze takiej, z której będziemy najbardziej zadowoleni.

Lokalizacja gabinetu stomatologicznego

Pierwszym kryterium wyboru kliniki stomatologicznej dla wielu osób na pewno jest lokalizacja oraz zakres prowadzonego w danym miejscu leczenia. Najlepiej oczywiście, jeżeli wybrana przychodnia będzie się znajdowała blisko naszego miejsca zamieszkania, ponieważ dzięki temu zawsze będziemy mogli łatwo się umówić i udać się na zaplanowaną wizytę. Z tego powodu wiele osób już na początku swoich poszukiwań zawężą wybór do gabinetów, które znajdują się w  ich najbliższej okolicy.

Zakres świadczonych usług

Dokonując wyboru warto jest sprawdzić, jaki jest zakres usług w danej klinice stomatologicznej. W większości gabinetów istnieje możliwość umówienia się na wizytę w ramach stomatologii zachowawczej, czyli w celu kontroli stanu jamy ustnej oraz leczenia powstałych ubytków i wykonania zabiegów zapobiegających powstawaniu próchnicy. W dużej ilości klinik można także skorzystać z leczenia ortodontycznego. Ale warto jest wybrać takie miejsce, w którym będzie możliwe także np. skorzystanie z pomocy chirurga stomatologicznego, wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba, czy przeprowadzenie leczenia paradontozy. Często bowiem u pacjentów występuje kilka problemów w jamie ustnej jednocześnie. Jeżeli przeprowadzenie kompleksowego leczenia będzie możliwe w jednym miejscu, to na pewno będzie dla nas wygodniejsze.

Opinie pacjentów

Wybiegając klinikę stomatologiczną warto jest też sprawdzić np. w Internecie opinie pacjentów, którzy korzystali już z rozważanego przez nas gabinetu. W Internecie znajdziemy na pewno wiele opinii nie tylko o samych klinikach stomatologicznych, ale także o przyjmujących w nich dentystach. To też jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieli, do jakiego lekarza najlepiej będzie się umówić.

Dostępne terminy wizyt

Bardzo ważnym kryterium wyboru przychodni zazwyczaj są też dostępne terminy wizyt. Czy jednak na pewno brak możliwości umówienia się na wizytę w trakcie najbliższych kilku dni to zły znak? Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Większość pacjentów wybiera klinikę stomatologiczną nie na jedną wizytę, tylko do tego, żeby już regularnie udawać się do niej na wizyty kontrolne i prowadzić w niej leczenie. W takich przypadkach dostępność terminów wizyt nie jest tak ważnym kryterium, ponieważ, jeżeli w danej chwili nie ma się żadnych nagłych problemów i dolegliwości bólowych, bez problemu można poczekać na wizytę tydzień lub dwa. Gorzej, jeżeli chce się umówić na wizytę z powodu silnego bólu.

W takich przypadkach jednak, jeżeli jest się stałym pacjentem danej kliniki stomatologicznej, najprawdopodobniej zostaniemy przyjęci na wizytę i otrzymamy szybką pomoc. Często w klinikach stomatologicznych terminarze i plany przyjęć są ustawiane w taki sposób, żeby każdego dnia na pewno były dostępne jeszcze dodatkowe terminy wizyt dla pacjentów z bólem.

Cennik, czyli koszty leczenia

Dla wielu pacjentów ważnym kryterium wyboru kliniki stomatologicznej będzie też obowiązujący w niej cennik świadczonych usług. Ceny leczenia stomatologicznego nie należą do najniższych, ale różnice pomiędzy cenami leczenia nawet w znajdujących się niedaleko siebie klinikach, także mogą być duże. Dokonując wyboru gabinetu na pewno warto jest to sprawdzić.