Książki o kolei i transporcie szynowym

Kolej od zawsze pasjonowała wielu ludzi. Niewątpliwie miała duży wpływ na losy społeczeństw. Zawsze intrygowała i stanowiła inspirację dla twórców. Nic więc dziwnego, że tematyce szeroko rozumianej kolei i transportu szynowego poświęcono wiele książek. Poznaj niektóre z pozycji, które mogą przypaść do gustu miłośnikom pociągów, modelarzom i historykom.

Książki o kolei to nie tylko literatura adresowana nie tylko do osób zajmujących się kolejnictwem lub maszynoznawstwem. Tematyka jest w gruncie rzeczy bardzo szeroka: obejmuje, między innymi, logistykę i budowę maszyn wykorzystywanych w transporcie kolejowym. Nie brakuje także pozycji wpisujących rozwój kolei i transportu szynowego w kontekst historyczny i społeczny.

Na rynku znaleźć można książki ukazujące, jaką rolę odegrała kolej w rozwoju różnych regionów Polski, a także innych krajów. Miłośników tramwajów z kolei zapewne zainteresuje historia linii tramwajowych w konkretnych miastach – dodaje pracownik księgarni www.arkady.info .

Najbardziej znane linie kolejowe

Pozycją, która z pewnością zasługuje na uwagę, jest książka „50 najsłynniejszych linii kolejowych w historii” Billa Lawsa. Przedstawia ona wpływ kolei na funkcjonowanie społeczeństw. Autor, poprzez liczne przykłady z różnych krajów i epok, pokazuje, że kolej nie tylko stworzyła wielu ludziom możliwość swobodnego przemieszczania się, ale także przyczyniła się do przemian społecznych, a także była wykorzystywana w działaniach wojennych.

Bardzo ciekawą pozycją jest też książka „Sekrety rosyjskich kolei” Violetty Wiernickiej. Autorka przedstawia liczne historie związane z żelaznymi drogami w Rosji. Poruszane są takie tematy, jak: dworce kolejowe, słynna Kolej Transsyberyjska oraz transporty więźniów Gułagu. Całość okraszona została ogromną ilością archiwalnych fotografii, które miłośnicy kolei z pewnością oglądać będą z wypiekami na twarzy.

Kolej wąskotorowa

Wśród książek o kolei warto wymienić także książkę „Wąskotorowe wagony spalinowe w Polsce”. Bogdana Prokopińskiego. Pozycja ta przypadnie do gustu miłośnikom kolei wąskotorowych, modelarzom i hobbystom. Autor przedstawia w niej wszystkie serie wagonów spalinowych, jakie były wykorzystywane w Polsce od 1926 roku do początku XXI wieku. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z budową wagonów, a w niektórych przypadkach także śledzenia ich losów na przestrzeni lat.

Tramwaje

Osoby zainteresowane tramwajami nie powinny pozostać obojętne wobec książki „Tramwaje powojennej Warszawy” Dariusza Walczaka. Autor przybliża czytelnikowi dzieje warszawskiej komunikacji szynowej po zakończeniu II wojny światowej. Ukazuje nie tylko rozwój taboru w stolicy, ale także przywołuje wspomnienia osób zaangażowanych w przywracanie do życia transportu szynowego po okresie okupacji. W książce umieszczono kilkaset archiwalnych fotografii, rysunki taboru, notki biograficzne oraz skany biletów tramwajowych. Pozycja ta może być prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników kolei, ale także historyków i warsawianistów.