Leki pomocne w bólach stawów

Zbyt intensywna i długotrwała praca często prowadzą do obciążenia stawów i związanych z tym dolegliwości bólowych. W takich przypadkach nawet zwykłe czynności, jak chodzenie, siadanie czy podnoszenie się mogą powodować silny ból. Jeżeli ma się wyraźne problemy ze stawami warto jest sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty lecznicze, które są w stanie pomóc w regeneracji stawów lub które poprzez działanie doraźne są w stanie przeciwdziałać powstałym dolegliwością bólowym.

Funkcje stawów

Głównym zadaniem stawów jest utrzymanie dwóch lub większej ilości kości w odpowiedniej odległości od siebie oraz umożliwienie wykonywania ruchów. Wewnątrz stawów znajdują się przede wszystkim maź stawowa i chrząstka. W przypadku powstania dolegliwości bólowych tak naprawdę większość osób nie wie, czy jest to faktycznie ból stawów, czy może jednak ból kości lub mięśni. Co więcej, w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe wszystkich tych struktur występują jednocześnie. Tego czy powstałe dolegliwości bólowe dotyczą stawów możemy się jedynie domyślać na podstawie wiadomych nam przyczyn bólu.

Przyczyny występowania bólów stawów

Przyczyny powstawania tego typu dolegliwości bólowych mogą być różne i niekoniecznie muszą być związane z wiekiem. Więcej na temat bólów stawów opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki online aptekamirowska.pl:

Najczęściej bóle stawów są powiązane z chorobami artretycznymi lub z reumatyzmem. Z tego względu pacjenci odczuwają takie objawy przede wszystkim  jesienią, zimą lub wczesną wiosną, kiedy na zewnątrz są znacznie niższe temperatury i większa wilgotność powietrza i kiedy często zmieniają się pogoda i ciśnienie atmosferyczne. Oprócz tego bóle stawów mogą być też związane z takimi czynnikami, jak nadmierny ciężar ciała i otyłość oraz źle dopasowany do możliwości organizmu wysiłek fizyczny.

Profilaktyka bólów stawów

W celu uniknięcia nadmiernych dolegliwości bólowych stawów, a także kości i mięśni,  warto jest profilaktycznie przyjmować odpowiednie witaminy. Oprócz tego trzeba też oczywiście zadbać o prawidłową wagę ciała oraz o to, żeby unikać nadmiernego do swoich możliwości wysiłku fizycznego.

W preparatach, których stosowanie ma za zadanie zapobieganie dolegliwościom bólowym oraz regenerację chrząstki stawowej, najczęściej znajdują się takie składniki, jak kolagen, witamina C, glukozamina oraz kwas hialuronowy. Ich głównym zadaniem jest poprawa połączeń w układzie kostno-stawowym. Innym rodzajem środków są preparaty na stawy i kości, których stosowanie ma na celu wzmocnienie mięśni. Stosowanie takich preparatów może przynieść wyraźną ulgę przede wszystkim w bólach stawów o podłożu reumatycznym.

Preparaty lecznicze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym

Ważnym rodzajem preparatów leczniczych, których stosowanie zaleca się w przypadku bólów stawów są leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ich stosowanie zazwyczaj ma na celu doraźne przeciwdziałanie powstałym objawom. Takie preparaty najczęściej są dostępne w formie maści lub żelów i umożliwiają szybkie poradzenie sobie z powstałym bólem i sztywnością.