Zalety mebli z drewna dębowego

Urządzając mieszkanie, warto wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj sklepu, z którego zamierza się kupić wyposażenie, ale także materiały, z jakich zostało ono wyprodukowane. Rozwiązaniem łączącym jakość ze stylem jest wybór mebli dębowych – to surowiec będący niemal gwarancją wytrzymałości oraz piękna. Co jeszcze wyróżnia sprzęty wykonane z tego gatunku drewna?

Dąb kojarzy się ze szlachetnym, dostojnym drzewem w głębi lasu, a wewnątrz mieszkania – z luksusem i elegancją. Nic zresztą dziwnego: szczególne właściwości i ponadczasowa estetyka surowca sprawiają, że od lat stanowi on jeden z najlepszych materiałów do produkcji mebli. Meble dębowe są właściwie synonimem wytrzymałości – nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom mechanicznym, co sprawdza się zwłaszcza przy rozbrykanych dzieciach. Chociaż inwestycja w podobne wyposażenie generuje spore koszty, to zwraca się w postaci długiego użytkowania.

Czym dokładnie wyróżniają się meble dębowe? 

Na korzyść surowca przemawia stabilność, która objawia się brakiem widocznych odkształceń mimo intensywnej eksploatacji. Meble dębowe nie wyginają się ani nie odgniatają nawet pod wpływem znacznego obciążenia, co sprawia, że można bez większych obaw poszerzać swój księgozbiór i eksponować go na regale. Wyposażenie jest przy tym zaskakująco proste w pielęgnacji – szczegółowych zaleceń należy poszukiwać u producenta, ale zwykle wystarczy co jakiś czas poddać je olejowaniu. Poza tym powierzchnia jest dosyć odporna na zabrudzenia.

Warto również podkreślić, że przy prawidłowej konserwacji nie trzeba martwić się o rozlaną wodę czy gorący kubek z herbatą. Meble dębowe są stosunkowo odporne na wilgoć czy nieco wyższą temperaturę, o ile otacza się je właściwą troską. Zaletą samego olejowania czy nawet woskowania jest brak negatywnego wpływu na zdrowie – to naturalny surowiec, do którego pielęgnacji używa się równie naturalnych metod. Przy dobrym doborze środków czyszczących wyposażenie (oferowane m.in. przez Meble K&D) zachowuje też odporność na zarysowania.

Meble dębowe – połączenie elegancji oraz ciepła 

Meble dębowe sprawiają, że wnętrze wydaje się o wiele bardziej kunsztowne. Znaczącą rolę odgrywa tutaj także design wyposażenia, jednak już sama obecność surowca wprowadza do środka odrobinę luksusu. Drewno wyróżnia się regularnością słoi i ciemniejącym, pięknym wybarwieniem, które pasuje do wielu wnętrz – zarówno tych bardziej klasycznych, jak i nieco nowocześniejszych. Podobne meble łączą w sobie elegancję z przytulnością, co z jednej strony przyjemnie ociepla, z drugiej zdobi mieszkanie.